Noże taktyczne i wojskowe

Czym są noże taktyczne?

Nóż taktyczny, jak sama nazwa wskazuje, został stworzony z myślą do działań ofensywnych i defensywnych, czyli takich, które mają za zadanie unieszkodliwienie przeciwnika. Noże taktyczne wywodzą się od sztyletów, mizerykordii czy noży saksońskich. W kolejnych etapach rozwoju taktyczne noże bojowe przybierały taką formę jak bagnet. Oczywiście, jeśli chodzi o europejskie noże bojowe, gdyż na całym świecie powstawało wiele odmian noży przeznaczonych do walki.

Noże taktyczne i wojskowe

109,00

-48%

209,00

Wysyłka 24 godz.

129,00

-38%

209,00

Wysyłka 24 godz.

Product

(4)

729,00

Wysyłka 24 godz.

129,90

-38%

209,00

Wysyłka 24 godz.

Product

(1)

499,00

Wysyłka 24 godz.

Product

199,00

Wysyłka 24 godz.

Product

(4)

769,00

Wysyłka 24 godz.

Product

49,90

Wysyłka 24 godz.

Product

219,00

Wysyłka 24 godz.

Product

(5)

1 019,00

Wysyłka 24 godz.

Product

(1)

124,90

Wysyłka 24 godz.

Product

1 139,00

Wysyłka 24 godz.

Product

(1)

1 239,00

Wysyłka 24 godz.

Product

(3)

499,00

Wysyłka 24 godz.

Product

769,00

Wysyłka 24 godz.

Product

189,00

Wysyłka 24 godz.

Product

1 189,00

Wysyłka 24 godz.

Product

1 189,00

Wysyłka 24 godz.

Product

369,00

Wysyłka 24 godz.

209,00

-34%

319,00

Wysyłka 24 godz.

Product

2 099,00

Wysyłka 24 godz.

Product

(2)

1 149,00

Wysyłka 24 godz.


Wszystkie powyższe noże taktyczne łączy łatwość, z jaką możemy zadawać obrażenia pchnięciami przeciwnikowi. Oczywiście systemów walki nożem jest dziś bardzo wiele, jednak jest to cecha wspólna, którą posiadają noże taktyczne czy też noże bojowe. Widać to na przykładzie wyposażenia przyjętego na użytek każdej armii na świecie, od czasów Imperium Rzymskiego po dzisiejsze jednostki specjalne. Każdy taki nóż wojskowy ma głownię zbliżoną do piki lub włóczni, czyli jest z natury przeznaczony do zadawania pchnięć.

Sprężynowe noże taktyczne i wojskowe

To dość specyficzna kategoria, jeśli chodzi o noże taktyczne i wojskowe. Najczęściej spotykane noże bojowe, czy też noże wojskowe, posiadają stałą głownię. Ta cecha sprawia, że nóż taktyczny wymaga przymocowania do plecaka, nogi lub kamizelki. W określonych sytuacjach niezbędna jest możliwość złożenia noża i schowania go tak by nie był od razu widoczny przez przeciwnika. Sprężynowy nóż taktyczny spełnia te założenia, dając możliwość ukrycia ostrza w rękojeści, a jednocześnie błyskawicznie wyciągnięcie go i posłużenie się nim ofensywnie lub defensywnie.

Kto powinien wybrać nóż taktyczny?

Noże taktyczne z uwagi na swój charakter przeznaczone są na użytek służb mundurowych, w szczególności wojska i policji. Oczywiście noże taktyczne i noże taktyczne sprężynowe mają wielu zwolenników wśród cywili. Pasjonaci militariów i kolekcjonerzy doceniają agresywny charakter noży bojowych i ich przydatność nie tylko w sytuacjach związanych z walką, ale także do innych, bardziej pokojowych zastosowań, jako noże bushcraftowe lub noże survivalowe. Oczywiście pojęcie „taktyczne noże survivalowe” to dość abstrakcyjne określenie, jednak w rękach dobrego survivalowca śmiało, można powiedzieć, że nóż taktyczny staje to taktyczny nóż survivalowy.

Wybór noża taktycznego

Sklep Kolba posiada bardzo bogatą ofertę, w której znajdziemy zarówno noże taktyczne, jak i sprężynowe noże taktyczne. Tak bogata oferta pozwala bardzo precyzyjnie dopasować nóż do zadania. Nasi specjaliści także pomogą wybrać ten najlepszy nóż taktyczny. Posiadamy bardzo szeroką ofertę noży typu clip point i drop point. Każdy dostępny producent w naszym sklepie wyróżnia się najwyższą jakością wykonania produktów.

Najczęściej zadawane pytania

1️⃣ Jaki nóż do wojska?

Do działań wojskowych oraz survivalowych najlepiej sprawdzą się noże ze stałą głownią o konstrukcji full-tang. Poza wzmacnianą konstrukcją głownia nóż wojskowy powinien być wykonana ze stali nierdzewnej hartowanej do min. 58 HRC, która dobrze utrzymuje ostrość i stosunkowo łatwo się ostrzy. Nóż wojskowy powinien mieć antypoślizgową rękojeść np. z G10, jelec chroniący dłoń przez zsunięciem na ostrze oraz głownię o użytkowym profilu drop-point lub clip-point. Wybierając nóż wojskowy, warto wybrać model z pochewką, którą można mocować nie tylko na pasie, ale również kamizelce taktycznej. Popularne noże wojskowe to klasyczny nóż Glock FM78/81, amerykańskie Benchmade 140BK Nimravus oraz Benchmade 375BK-1 Fixed Adamas.

2️⃣ Jakiego noża używa GROM?

Na przestrzeni lat operatorzy GROM używali różnych noży bojowych. Było to między innymi: Ka-Bar Fighting Utility Knife, Buck Nighthawk, Emerson Commander oraz Benchmade Nimravus i Adamas. Oprócz noży żołnierze JW GROM używają także multitooli m.in. Leatherman, SOG i Gerber. Żołnierze jednostek specjalnych używają różnych noży i narzędzi i nie da się jednoznacznie odpowiedzieć jakiego noża używa GROM.

3️⃣ Co to jest nóż taktyczny?

Nóż taktyczny nie ma jednolitej definicji. Za nóż taktyczny można uznać każdy solidny i niezawodny nóż, który sprawdzi się w sytuacji bojowej itp. Nóż taktyczny może mieć składane lub stałe ostrze. Zaletą noże składanego jest jego wielkość i zazwyczaj mniejszy ciężar. Obecnie odchodzi się od dużych, ciężkich noży fixed na rzecz noża składanego uzupełnianego multitoolem. Sercem każdego noża jest stal i klinga. Dlatego warto wybierać nóż ze stali nierdzewnej o dobrej hartowności (min. 58 HRC), która ma dobrą retencję i łatwo się ostrzy. Pomimo tego, że noże taktyczne są najczęściej kojarzone z klingą tanto, warto szukać noży o uniwersalnym kształcie clip-point lub drop-point. Nóż taktyczny powinien mieć solidny antypoślizgowy chwyt o rozmiarze dostosowanym do naszej dłoni. Dobry nóż taktyczny powinna cechować solidna konstrukcja o niezawodnej reputacji, wysoka jakość materiałów, ergonomia oraz funkcjonalność. Sklep Kolba oferuje noże taktyczne renomowanych producentów m.in.: Benchamade, Kershaw i Zero Tolerance.

4️⃣ Jaki nóż można mieć przy sobie?

Polskie prawo nie ogranicza noszenia noży. Ustawa o broni i amunicji definiuje jedynie, że zakazane jest nabywanie, posiadanie i zbywanie „...ostrzy ukrytych w przedmiotach niemających wyglądu broni...”. Mowa o ostrzach schowanych w przedmiocie, który na pierwszy rzut oka nie kojarzy się z bronią białą. Dlatego w Polsce można legalnie nosić przy sobie można np. nóż sprężynowy, scyzoryk, nóż myśliwski itp. bez względu na jego rozmiar. Jest jednak kilka sytuacji, w których noszenie noża jest niezgodne z prawem. Według 50a § 1 Kodeksu wykroczeń podlega karze ten, kto nosi nóż w miejscu publicznym z bezpośrednim zamiarem wykorzystania go w celach przestępczych. W takiej sytuacji organy ścigania są zobowiązane udowodnić, że faktycznie zaistniały obie przesłanki: posiadanie noża oraz zamiar popełnienia przestępstwa przy użyciu noża. Zabrania się także posiadania noża podczas przejazdu zorganizowanej grupy uczestników masowej imprezy sportowej (art. 50a § 1a). Wybierając się zatem na mecz (lub inną imprezę sportową) ze zorganizowaną grupą kibiców, która podróżuje pociągiem, metrem lub autobusem zabieranie ze sobą noża jest wykroczenie.