Tarpy - płachty biwakowe
Leśny biwak może być jeszcze bardziej komfortowy, jeśli osłonisz się przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Padający deszcz lub silny wiatr może doprowadzić do bardzo szybkiego wychłodzenia organizmu. Tarp, znany również jako płachta biwakowa, to akcesorium służące do budowy schronienia w terenie. Z pomocą wielu oczek montażowych stworzysz z niej skuteczne zadaszenie nad miejscem noclegowym chroniące przed opadami i wiatrem, a także promieniami słońca.
Tarpy - płachty biwakowe
Tarpy turystyczne - praktyczne zastosowanie
Płachta biwakowa sprawdzi się zarówno podczas biwaków letnich, jak i jesienno-zimowych. Pozwala ona bardziej zbliżyć się do natury oraz stanowi dodatkowe zabezpieczenie obozowiska przed opadami. Mnogość dostępnych rozmiarów oraz kształtów sprawia, że możesz wybrać model, pod którym zmieści się nawet kilka osób. Jeśli jednak biwakujesz w pojedynkę, wybierz mniejszy tarp o niższej wadze.
Wiele punktów montażowych pozwoli Ci dowolnie skonfigurować konstrukcję - od prostych dachów dwuspadowych, po szczelnie zamknięte schronienia z dodatkową warstwą oddzielającą karimatę od ziemi. Dzięki temu płachty biwakowe ochronią Cię przed promieniami słońcem, mżawką czy zacinającym deszczem. Jeśli zamierzasz podczas biwaku spać na ziemi, możesz wykorzystać fragment tarpa jako izolację. Dzięki temu Twoja karimata lub mata samopompująca będzie dodatkowo zabezpieczona przed gałązkami lub kamieniami mogącymi ją przebić.
Odpowiedni materiał gwarancją trwałości
Zastosowane w tarpach materiały syntetyczne skutecznie chronią przed deszczem i nie nasiąkają wodą. Najczęściej wykorzystywaną tkaniną jest nylon - czysty lub zmieszany z silikonem. Zapewnia on niską wagę nawet w modelach o dużych rozmiarach. Zastosowanie splotu typu RipStop dodatkowo wzmacnia płachtę i zabezpiecza przed rozdarciem. Ultralekkie tarpy zapewniają pełnowymiarowe zadaszenie przy wadze sięgającej zaledwie 300-400 gramów. Dodatkowa powłoka poliuretanowa tworzy warstwę wodoodporną i uszczelnia tarp, aby nie przepuszczał wiatru.
Warto zwrócić uwagę na wykonanie punktów montażowych, ponieważ są one najbardziej narażone na uszkodzenia. Oczka powinny być odpowiednio wzmocnione, aby przy mocniejszym wietrze nie rozdarły materiału. Niektóre tarpy są wzmocnione także na grzbiecie taśmą poliamidową. Zapobiega ona przecieraniu się materiału, rozkładając siłę naciągu i zwiększa nośność.
Płachty biwakowe - łatwy montaż w każdym terenie
Rozwieszenie tarpa jest proste i zajmuje zaledwie kilka minut. Wyposażone w wiele oczek mocujących pozwalają uzyskać różne rodzaje konstrukcji. Nie ma potrzeby zabierania w teren ciężkiego stelaża - wystarczy kilka metrów linki oraz śledzie (które możesz też zaimprowizować z zaostrzonych patyków). Niektóre tarpy są wyposażone w zintegrowany system zawieszenia z napinaczami linek. Pozwala on regulować napięcie płachty biwakowej i zapobiega poluzowaniu się linki. Przy okazji nie musisz znać skomplikowanych węzłów.
Płachta biwakowa daje możliwość rozbicia obozowiska w dowolnym miejscu. Jeśli wybierasz się na biwak z hamakiem turystycznym, nie musisz szukać płaskiego terenu - wystarczą Ci dwa punkty montażowe w postaci drzew. Po zawieszeniu zadaszenia nad hamakiem naciągnij je linkami. Z pomocą przyjdą szpilki oraz śledzie, które utrzymają tarp nawet przy silniejszych podmuchach wiatru.
Tarpy turystyczne sprawdzają się na różnego rodzaju wyprawach. Obóz rozbijesz nawet poza lasem. Do montażu możesz wykorzystać kije trekkingowe lub rower postawiony do góry kołami.
Podczas biwaków i wypraw outdoorowych warto zadbać o odpowiedni sprzęt campingowy. Namioty to podstawa komfortowego noclegu na łonie natury, a lekkie tarpy sprawdzają się jako uniwersalne osłony przed deszczem lub słońcem. Do kompletu warto zaopatrzyć się w śledzie i odciągi, które zapewniają stabilność konstrukcji w każdych warunkach. Na wyposażeniu nie powinno zabraknąć również moskitier, które skutecznie chronią przed owadami, oraz śpiworów i karimat, gwarantujących wygodny sen.
Ważnym elementem przygotowań do wypraw są akcesoria zwiększające komfort i bezpieczeństwo. Worki wodoszczelne zabezpieczą bagaż przed wilgocią, a środki na komary i kleszcze zapewnią ochronę przed uciążliwymi insektami. Na dłuższe wyjazdy przydadzą się prysznice turystyczne, które pozwalają na zachowanie higieny w terenie, oraz przenośne stacje zasilania i powerbanki, które zapewnią dostęp do energii w każdych warunkach. Uzupełnieniem ekwipunku mogą być turystyczne panele słoneczne, które pozwalają ładować urządzenia dzięki energii słonecznej, idealnie wpisując się w ekologiczny styl podróżowania.