Czas na biwak! Sprawdź jak się przygotować

08 lipca 2020


 

Wakacje to czas podróży, odpoczynku i przygody. Niestety rok 2020 przyniósł wiele zmian w tym, w jaki sposób spędzamy urlop. Bardzo popularne stały się wyjazdy krajowe, szczególnie pod namiot. Dla wielu osób biwakowanie jest czymś zupełnie nowym. Każdy doświadczony „biwakowicz” wie, że wybór miejsca i przygotowanie odpowiedniego sprzętu wymaga wiedzy i doświadczenia. Jeśli i ty myślisz o tej formie odpoczynku, a nie masz pewności co do tego, jak się przygotować, poniżej znajdziesz kilka praktycznych porad.

Przygotowania czas zacząć!

Nim wyruszysz w drogę, powinieneś określić gdzie rozbijesz swój obóz. Do wyboru masz zorganizowane pola kempingowe i namiotowe, rozbicie się u gospodarza na działce za drobną opłatą lub zupełnie na dziko, z dala od cywilizacji. Także sprzęt, który musisz zabrać na dobrze wyposażone pole kempingowo i ten, który zabierzesz na noc do lasu, to zupełnie dwie różne bajki. Wybór zależy od Ciebie i Twoich preferencji.

Pole kempingowe

Nowoczesne pola kempingowe to propozycja dla tych, którzy chcą sprawdzić jak to jest z tym spaniem pod namiotem lub dla tych, którzy nie chcą rezygnować z pewnych udogodnień. To także dobra opcja dla rodziców z małymi dziećmi. Bardzo często pola tego typu mają dostęp do aneksu kuchennego, prysznica i toalety. Bardzo często istnieje także możliwość podciągnięcia prądu. W okolicy pól kempingowych często znajdziemy sklep spożywczy, w którym zaopatrzymy się w podstawowe produkty żywnościowe. Koszt noclegu na polu kempingowym jest dużo niższy niż, koszt hotelu czy wynajem kwatery, a to przyciąga wiele osób. Takie pola znajdziemy w okolicy większych miejscowości turystycznych.

Co należy zabrać ze sobą na pole kempingowe?

  • Jeśli Twój dach nad głową to namiot, to nie możesz zapomnieć o przygotowaniu także odpowiedniego miejsca do spania, które będzie izolować Cię ziemi. Do tego celu świetnie sprawdzi się karimata. W naszym sklepie znajdziesz kilka modeli. Zaletą karimaty jest niewielka waga i dobra izolacja termiczna od podłoża. Pamiętaj, że im grubsza karimata, tym lepszy komfort snu. Oczywiście nie można zapomnieć o śpiworze.
  • Kolejna rzecz, o której należy pamiętać to oczywiście naczynia turystyczne. Lekkie i niezabierające miejsca w Twoim plecaku. W sklepie kolba zakupisz menażki, sztućce, a nawet całe zestawy, które pozwolą Ci wygodnie zjeść i przygotować ciepły posiłek.
  • Warto sprawdzić, czy pole kempingowe jest wyposażone w aneks kuchenny, jeśli nie, pamiętaj o zabraniu z sobą kuchenki.
  • Choć tego rodzaju pola, zazwyczaj są dobrze oświetlone, warto zabrać też ze sobą latarkę do oświetlenia wnętrza namiotu.
  • Nawet na strzeżonym kempingu komary potrafią dać w kość. Z tego względu zabierz ze sobą Muggę lub inne środki na insekty.

Pola namiotowe na uboczu

Mamy tu na myśli małe pola namiotowe z dala od większych ośrodków miejskich. Takie miejsca znajdziemy w górach, nad jeziorami i w zasadzie na terenie całego kraju, z dala od większych ośrodków turystycznych. Koszt noclegu jest bardzo niski jednak często musisz pogodzić się z brakiem takich udogodnień jak dostęp do prysznica. Sanitariaty ograniczają się do toalety oraz umywalki. Są to już warunki bardzo polowe, jednak ogromną zaletą jest niebywale relaksujący spokój. Także ludzie, którzy wybierają tego typu miejsca odpoczynku są bardzo otwarci. Koszt pobytu na takim polu to kwestia drugoplanowa. Tutaj liczy się jedyny w swoim rodzaju klimat. Ognisko, gitara i znacznie większy niż na dużym polu kempingowym, kontakt z naturą.

Co należy zabrać na pole namiotowe na uboczu?

Na taki pobyt należy się przygotować biorąc pod uwagę to, że nie będziesz miał do dyspozycji udogodnień cywilizacji, prawdopodobnie dostęp do sklepu będzie mocno ograniczony, podobnie jak dostęp do prądu.

  • Karimata i śpiwór to rzeczy oczywiste, w końcu nikt raczej nie wyśpi się na gołej ziemi.

Rozbicie namiotu u gospodarza

Gdy wybierasz się w miejsce, gdzie nie ma dostępu do pola kempingowego czy namiotowego, dobrym rozwiązaniem, okaże się rozbicie namiotu u osoby prywatnej za niewielką opłatą. To także świetna opcja podczas długich i wyczerpujących wypraw rowerowych. Oczywiście zawsze istnieje blokada psychiczna, by wprosić się do obcych ludzi na działkę, jednak gdy już to zrobisz, możesz się miło zaskoczyć uprzejmością gospodarza.

Co należy zabrać na nocleg u gospodarza?

W zasadzie wszystko to, co musimy zabrać na pole namiotowe na uboczu. Choć ludzie, u których rozbijasz namiot mogą okazać się bardzo gościnni, to lepiej polegać na własnych zasobach.

Nocleg na dziko

Nocleg na dziko zawsze budzi kontrowersje, szczególnie gdy nigdy nie zdecydowałeś się na taką formę obozowania. Ogromnym plusem jest, to, że wychodzisz rano z namiotu i masz przed oczami dziką przyrodę, a jedyne dźwięki to czysta melodia matki natury. Takie okoliczności sprawią, że po miesiącach chaosu miejskiej codzienności, możesz naprawdę zrelaksować się i odpocząć.

W Polsce obozowanie na dziko nie jest zabronione, wyjątkiem są lasy oraz wydmy. Chcąc spać w lesie, musisz wystąpić o pozwolenie do nadleśnictwa, które wskaże Ci miejsce w którym, możesz biwakować. Niestety graniczy to z cudem. Na szczęście powstała inicjatywa Lasów Państwowych „Czas w Las”. Jest to strona internetowa, na której znajdziesz informacje na temat miejsc, w których możesz rozbić się lesie i nie tylko, bez konieczności przechodzenia biurokratycznej kampanii poprzedzającej nasz wypad.

Drugim sposobem na nocleg w lesie to „pilotaż bushcraft i surwiwal”. Do projektu wyznaczono 65000 hektarów lasów, także jest to całkiem spory obszar, na którym możemy nocować. Musimy jednak pamiętać, że w grupie nie może być więcej niż cztery osoby, a nocować w jednym miejscu można maksymalnie dwie noce z rzędu. Pobyt w lesie należy zgłosić mailowo do nadleśnictwa. Obowiązuje także zakaz rozniecania ognia, a sam pobyt nie może wpłynąć na środowisko, czyli musisz pozostawić miejsce obozowania w takim stanie, w jakim je zastałeś. Ostatnia zasada w naszym rozumieniu, bezwzględnie dotyczy każdej omawianej formy biwakowania.

Musisz pamiętać, że na terenie Polski zgodnie z art. 15. ustawy o ochronie przyrody, w parkach narodowych i rezerwatach przyrody, możesz rozbić obóz tylko w wyznaczonych do tego miejscach.

Co do wydm i plaż obowiązuje całkowity zakaz rozbijania namiotu, a tym bardziej obozowania.

Co należy zabrać, gdy nocujemy na dziko?

  • Hamak i tarp to świetna alternatywa dla namiotu i karimaty, gdy nocujemy w lesie. W pozostałych przypadkach mały namiot i lekka karimata są niezastąpione.
  • Lekki i ciepły śpiwór zapewni ci odpowiedni komfort ciepła w nocy, a szczególnie przed świtem, gdy jest najzimniej.
  • Nóż pozwoli Ci przygotować posiłek i wykonać większość koniecznych prac obozowych.
  • Zapasy żywności pod postacią konserw, suszonej wołowiny i liofilizatów, nie zabiera zbyt wiele miejsca w plecaku, a dostarczy Ci niezbędną dawkę kalorii i makroelementów.
  • Menażka oraz inne naczynia i sztućce turystyczne
  • Latarka to jedyne źródło światła, na które możesz liczyć. Warto też zaopatrzyć się w dodatkowe naładowane akumulatory lub baterie. Wybrane modele latarek Fenix mogą nam posłużyć jako power bank, co jest dodatkową ich zaletą, gdyż zawsze możemy podładować telefon.
  • Butelka z filtrem do wody, dzięki której uzupełnisz jej zapas, bez konieczności dźwiga ciężkich butelek z wodą.
  • Repelenty i inne środki przeciw insektom, szczególnie jeśli chodzi o kleszcze.
  • Kuchenka turystyczna pozwoli Ci bezpiecznie przygotować ciepły posiłek. Pamiętaj, że nie wszędzie możesz używać otwartego ognia.
  • Podręczną apteczkę, zawsze warto mieć przy sobie.

Czas ruszyć w drogę!

Plecak spakowany, namiot jest, reszta też, czas ruszyć w drogę! Pozostaje nam życzyć Ci udanego odpoczynku, pięknej pogody, a gdy wrócisz samych pozytywnych wspomnień.

Udanych wakacji!


GLS - logo
Inpost - logo
Poczta polska - logo
Orlen paczka - logo
Imoje - logo
Inbank - logo
Visa - logo
Mastercard - logo