Jak zacząć przygodę z bushcraftem!

28 lipca 2020



W ostatnich latach swój rozkwit przeżywa tak zwany bushcraft. Dla osób, które nie są wtajemniczone, to swoiste hobby przywodzi na myśl, twardych ludzi lasu o wyglądzie drwala, którzy przetrwają nawet najtrudniejsze warunki pogodowe, a za pomocą noża, są w stanie skonstruować solidne schronienie, wyrzeźbić naczynia, a korzystając z leśnej spiżarni, przygotują proste, aczkolwiek smaczne potrawy. Choć ten stereotyp jest mocno przerysowany, to tak zwani bushcrafterzy faktycznie posiadają szereg umiejętności, które są przydatne podczas bytowania na łonie dzikiej przyrody. Jak zostać bushcrafterem? W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć ten temat i wskazać drogę, na której końcu zobaczymy w sobie twardego bushcraftera.

Czy bushcraft jest dla każdego?

Masz głowę na karku, zdrowy rozsądek i podstawową wiedzę z zakresu biwakowania, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować wejść świat bushcraftu. Jeśli nigdy nie biwakowałeś, a namiot, gotowanie w warunkach polowych na butli gazowej, i brak wygód, takich jak łazienka i toaleta są nigdy Cię nie dotyczyło, cóż… Pakuj plecak, wybierz pole namiotowe gdzieś w górach i sprawdź, czy taka forma odpoczynku sprawia Ci przyjemność. Jeśli nie, to znaczy, że bushcraft to nie Twoja bajka i lepiej zająć się czymś innym. Jeśli poczujesz, że to jest to, to kolejnym krokiem, może się stać nocleg na dziko w lesie.

Druga kwestia jest taka, że jeśli nie przepadasz za lasem, za czasem spędzonym na łonie natury, to lepiej zastanowić się nad innym hobby. Bushcraft to las, to woda czerpana ze strumienia, pohukiwania sowy po zmierzchu, tańczące płomienie ogniska, własnoręcznie przygotowany posiłek na ogniu, Twoi towarzysze, hamak i szum drzew. Z drugiej strony to chłód tuż przed świtem, deszcz, komary i kleszcze. Jeśli te ostatnie niedogodności Ci nie przeszkadzają, to las i przygoda czekają na Ciebie.

Od czego zacząć?

Jak zostało napisane powyżej, jeśli nie masz kompletnie żadnego doświadczenia to warto zacząć od biwaku, całodniowej wyprawy pieszej do lasu, kilku wypadów na ognisko by, sprawdzić jak to się gotuje na ogniu. Warto też zaczerpnąć trochę wiedzy z książek i „internetów”. Nie musisz od razu rzucać się na hamak, tarp, krzesiwo i zdobywanie żywności pod postacią zebranych jagód. Oswój się z bytowaniem w lesie, zacznij od miejsc gdzie możesz bezpiecznie i legalnie rozpalić ogień. Masz już hamak, wybierz się nad jezioro, z dala od zatłoczonej plaży, rozwieś go i ciesz się ciszą i spokojem. Stopniowo zagłębiaj się w temat. A jeśli czujesz, że jesteś gotowy na pierwszą nockę w lesie, sprawdź, czy masz niezbędne minimum sprzętowe:

  1. Nóż — jest niezbędny do wykonania większości prac i pożywienia.
  2. Latarka — najlepiej czołówka, gdyż mając wolne ręce łatwiej wykonasz większość prac w obozie, bez kombinowania gdzie położyć latarkę ręczną.
  3. Garnek lub menażka — w końcu w czymś musisz przygotować kolację i śniadanie.
  4. Kuchenka — to może być kuchenka na paliwo stałe, takie jak kuchenka Outrest lub kuchenka gazowa. Pamiętaj, że ogniska, nie możesz rozpalić wszędzie. Podobnie sprawa ma się z kuchenkami gazowymi i innego typu urządzeniami, w których płonie ogień. Z tego względu należy zachować wszelkie środki bezpieczeństwa i korzystać tego typu urządzeń tylko w miejscach wyznaczonych, wskazanych przez nadleśnictwo.
  5. Tarp — to znacznie lepsze rozwiązanie niż mały namiot. Rozwieszasz go pomiędzy drzewami, dzięki czemu ściółka leśna pozostaje nienaruszona. Dobrze rozwieszony zapewnia 100% ochrony przed ewentualnym deszczem.
  6. Hamak — najlepiej z moskitierą, choć każdy inny solidny hamak jak najbardziej się sprawdzi i jest wystarczający latem. W okresie jesieni, późnej wczesnej wiosny lub zimy, należy pamiętać o odpowiedniej podpince pod hamak, by zabezpieczyć się przed chłodem.
  7. Śpiwór — nawet latem, noce potrafią być w naszym klimacie chłodniejsze. Dobry śpiwór pozwoli Ci na zdrowy sen w komfortowej temperaturze. Warto rozważyć zakup śpiwora z moskitierą.
  8. Spork, niezbędnik, sztućce turystyczne — na początku warto zakupić gotowy sprzęt tego typu. Z czasem, gdy nabierzesz doświadczenia i umiejętności zapragniesz samemu wykonać sztućce. Aby to zrobić, przyda Ci się ostry nóż, najlepiej przeznaczony do takich prac, np. Morakniv Wood Carving Hook.
  9. Manierka lub butelka z filtrem — wodę do obozu musisz przynieść, do czego przyda Ci się manierka. Drugą opcją jest zaczerpnięcie wody ze źródła, rzeki, stawu lub jeziora, jednak warto do tego celu użyć filtra do wody lub przygotowanej do tego butelki z filtrem. Wodę, warto też zagotować.
  10. Żywność — choć w duchu bushcraftu jest pozyskiwanie pożywienia z leśnej spiżarni, to z uwagi na kwestie prawne jest to w naszych warunkach trudne do realizacji. By polować, musisz być członkiem koła łowieckiego, a i myśliwi muszą rozliczyć się z upolowanej zwierzyny. Jeśli chodzi o owoce lasu i grzyby, to na dłuższą metę może nie wystarczyć. Warto zabrać z sobą liofilizaty, konserwy lub innego rodzaju racje żywnościowe, które dostarczą Ci odpowiedniej ilości kalorii.
  11. Repelenty — każdy skuteczny środek ochrony na komary, kleszcze i inne insekty jest na wagę złota. Spryskanie się Muggą, naprawdę poprawia komfort bytowania w lesie i sprawia, że miło wspominamy ten czas i z chęcią wrócimy na naszą miejscówkę.

Jak się ubrać?

Obowiązujący strój to taki, w którym będziesz czuł się swobodnie, będziesz też odpowiednio zabezpieczony przed warunkami atmosferycznymi. Raczej powinny być to długie spodnie, koszula flanelowa, przydatny jest także polar i softshell. Na wieczór i noc przyda się coś ciepłego. Rano, gdy zacznie przygrzewać słońce, ściągasz to, co cieplejsze. Warto rozważyć zakup bielizny termoaktywnej. W przypadku bardzo silnego deszczu pałatka to naprawdę przydatny kawałek odzienia.

Leśny Savoir-vivre, czyli jak się zachować

Pamiętaj, że w lesie jesteś gościem i obowiązują Cię pewne zasady, których należy bezwzględnie przestrzegać.

Uprzedź o swojej wizycie!

Choć większość zapomina o tym punkcie, to jednak warto odwiedzić leśniczego by porozmawiać o tym gdzie możesz spędzić nockę i na jakich zasadach ma się to odbyć. Unikniesz w ten sposób przykrej sytuacji, w której leśniczy wlepia Ci mandat za nielegalny biwak w lesie. Pamiętaj, też nadal trwa program pilotażowy bushcraft i survival. Więcej informacji na temat programu znajdziesz tutaj.

Zachowuj się kulturalnie!

Nie niszcz drzew, krzewów i ściółki leśnej. Postaraj się o to abyś jak najmniej ingerował w miejsce swojego bytowania. Gdy twój pobyt w lesie się zakończy, postaraj się zostawić miejsce w takim stanie, w jakim je zastałeś.

Zapomnij o budowie stałej miejscówki!

Niestety przepisy, jak i sam program bushcraft i survival, nie pozwalają na budowę ziemianek czy innych stałych konstrukcji. Jeśli nie masz własnego, prywatnego kawałku lasu, to o takich atrakcjach musisz zapomnieć i wystarczyć Ci musi tarp i hamak. Budowa nielegalnych konstrukcji podlega nie tylko pod przepisy związane z gospodarką leśną, ale też prawo budowlane ze wszystkimi tego konsekwencjami. Choć na FB łatwo się zachłysnąć widokiem wymyślnych ziemianek, szałasów i całych hat, to najczęściej są to konstrukcje nielegalne, a ich twórcy łamią prawo.

Nie śmieć!

Ten ostatni punkt jest chyba najbardziej oczywisty. Wracając do domu, pakujesz wszystkie swoje śmieci do worka a worek do plecaka! Całość zawartości obowiązkowo ma trafić do odpowiedniego kontenera na śmieci.

Czas w las!

Gotowy na przygodę?! Świetnie! Mamy nadzieję, że tych kilka rad pomogło Ci w przygotowaniach, a bushcraft i taka forma obcowania z przyrodą przyniesie Ci wiele radości i niezapomnianych chwil! Pozostaje nam tylko życzyć powodzenia!


GLS - logo
Inpost - logo
Poczta polska - logo
Orlen paczka - logo
Imoje - logo
Inbank - logo
Visa - logo
Mastercard - logo