Co jakiś czas słyszymy, że w naszej okolicy kogoś napadnięto, nawet w środku dnia! Choć to przykre, często w takiej sytuacji po drugiej stronie ulicy, stoją ludzie wracający z pracy do swoich domów, ale czy to ze strachu, czy innych powodów najczęściej nikt nie zareaguje, a wręcz odwraca głowę w druga stronę. Nie pozostaje nic innego jak wziąć sprawy w swoje ręce i być gotowym na najgorszy scenariusz. W końcu sposobów samoobrony, które nie wymagają pozwolenia i lat treningu jest co najmniej kilka, a najpopularniejszym są gazy pieprzowe.
Posiadając gaz pieprzowy przy sobie, Ty i Twoi bliscy mogą zapobiec podobnej sytuacji. Wystarczy, że zapoznasz się z poniższym poradnikiem i wybierzesz dobrej klasy gaz pieprzowy.
Czym jest gaz pieprzowy?
Najczęściej używanym środkiem aktywnym jest kapsaicyna, która w naturze występuje między innymi w papryce chilli. Środek ten oddziałuje na receptory bólu wywołując uczucie pieczenia, łzawienie oczu oraz ślinotok.
Stożek, strumień czy żel?
Wybór strumienia zależy tylko i wyłącznie od Twoich preferencji. Każdy rodzaj strumienia, ma swoje plusy jak i pewne minusy:
Stożek (mgła)
+ brak konieczności celowania w twarz napastnika, rażenie kilku przeciwników jednocześnie
- podatność na wiatr, brak możliwości stosowania w pomieszczeniu, duże rozproszenie gazu
Strumień
+ mała wrażliwość na wiatr, znaczny zasięg, większe stężenie po trafieniu w cel
- konieczność wycelowania w twarz napastnika, jednocześnie razimy jedną osobę
Żel (piana)
+ przywiera do napastnika, mała wrażliwość na wiatr, używanie w pomieszczeniach
- konieczność wycelowania w twarz napastnika, jednocześnie razimy jedną osobę
Jaki zasięg ma gaz pieprzowy?
Przyjmuje się, że gazy typu strumień i żel mają większy zasięg (do 4 metrów) niż „stożek” (do 3 metrów). Na zasięg gazu ma także wpływ rodzaj zastosowanej dyszy, ilość sprężonego roztworu w zbiorniku oraz warunki atmosferyczne. Nie warto oszczędzać na gazie, gdyż tanie produkty często charakteryzują się mniejszym zasięgiem i skutecznością.
Czy gaz pieprzowy działa na osoby pod wpływem alkoholu i narkotyków?
Skuteczność gazów pieprzowych określana jest na 99%, nawet, jeśli przyjdzie nam się zmierzyć z osobą pod wpływem środków zwiększających próg odczuwania bólu. Reakcja fizjologiczna, czyli łzawienie i ślinotok, wystąpi zawsze. Da nam to cenne sekundy by uciec przed napastnikiem.
Czy gaz pieprzowy jest niebezpieczny dla zdrowia?
Użycie gazu pieprzowego zgodnie z jego przeznaczeniem jest całkowicie bezpieczne dla życia. Sam gaz może wywołać następujące skutki u osoby bezpośrednio nim rażonej:
- podrażnienie oczu
- podrażnienie dróg oddechowych
- reakcje alergiczną skóry
- zaburzenie wzroku
Czy posiadanie gazu pieprzowego w Polsce jest legalne?
Gazy pieprzowe zawierające kapsaicynę są całkowicie legalne w Polsce. By mieć pewność, że nasz gaz jest środkiem legalnym, absolutnie nie powinno się dokonywać zakupu na przysłowiowym „bazarze”. Zdarzały się przypadki sprzedaży środków bojowych, niedopuszczonych w naszym kraju do ogólnego użytku. Używanie nielegalnych gazów bojowych grozi poważnymi konsekwencjami wraz z karą pozbawienia wolności włącznie.
Jakie mam szanse obronienia się przed napastnikiem mając gaz w torebce lub plecaku?
Jeśli Twój gaz jest “bezpiecznie” schowany na dnie plecaka lub torebki, to Ty z pewnością jesteś w potencjalnym niebezpieczeństwie. Żaden napastnik nie da Ci szansy, by przygotować się na jego atak. Dla własnego dobra przestrzegaj poniższych zasad:
- Pamiętaj by gaz zawsze był łatwo dostępny. Trzymaj go w ręce lub w najgorszym przypadku w kieszeni kurtki.
- Zrób wszystko, by w razie konieczności użycie gazu pieprzowego trwało mniej niż ułamki sekundy. Zaskakując napastnika zyskujesz dodatkowy czas na jego obezwładnienie oraz ucieczkę.
Już wiesz jak działają gazy i że jest to najprostszy i jeden z bardziej skutecznych sposobów samoobrony. Pozostało Ci wybrać odpowiedni gaz pieprzowy dla Siebie i dla tych na których zależy Ci najbardziej.